Počet výsledků: 14

Otevřít filtraci

Jaterní metastáza je zhoubný nádor, který se z původního (primárního) nádoru rozšířil do jater. Viz také játra, metastáza.

Plicní metastáza je zhoubný nádor, který se z původního (primárního) nádoru rozšířil do plic. Viz také plíce, metastáza.

Vzdálená metastáza je zhoubný nádor, který se z původního (primárního) nádoru rozšířil do vzdálených orgánů nebo lymfatických uzlin. Viz také metastáza. Pozor: Vzdálená metastáza není totéž co vzdálená recidiva!

Mozková metastáza je zhoubný nádor, který se z původního (primárního) nádoru rozšířil do mozku. Viz také metastáza.

Metastáza je rozšíření nádorových buněk z místa, kde původně vznikly, do jiné části těla. Při metastázování se nádorové buňky oddělí od původního (primárního) nádoru, putují krevními cévami nebo lymfatickým systémem a vytvoří nový nádor v jiných orgánech nebo tkáních. Nový – sekundární – nádor je přitom stejným typem nádoru jako primární nádor. Pokud se například rakovina prsu rozšíří do plic, jsou rakovinné buňky v plicích buňkami rakoviny prsu, nikoliv rakoviny plic. Odvozené sloveso je metastazovat (někdy psáno i ve tvaru „metastázovat“). Viz také zhoubný nádor, primární nádor, sekundární nádor a další pojmy v rejstříku, které obsahují výraz metastáza.

Dřeňová metastáza je zhoubný nádor, který se z původního (primárního) nádoru rozšířil do kostní dřeně. Viz také metastáza.

Kostní metastáza je zhoubný nádor, který se z původního (primárního) nádoru rozšířil do kosti. Viz také metastáza.

Jaterní testy je souhrnné označení pro soubor několika biochemických vyšetření z krve, který se vytvořil v průběhu mnoha let. Vyšetření jaterních testů poskytuje lékaři základní, ale velice cenné informace o patologických procesech probíhajících v játrech. Jaterní testy zahrnují vyšetření jaterních enzymů, žlučových barviv, krevní bílkoviny a srážlivosti krve. Vyšetření jaterních testů se provádí při podezření na jaterní onemocnění, při vyšetření pro jiná onemocnění, které mohou mít vztah k funkci jater, při kontrole vedlejších účinků některých léků, při předoperačním vyšetřením a v rámci preventivních vyšetření. Hraniční hodnoty jaterních testů vyžadují obvykle kontrolu s odstupem, nápadně změněné hodnoty vedou lékaře k požadavkům na režimová opatření, opakování testů s odstupem a další vyšetření k objasnění příčiny. Viz také játra.

Jaterní cirhóza nebo jen zkráceně cirhóza je zhoršená funkce jater, která je způsobena tvorbou jizevnaté tkáně, tzv. fibrózy, v důsledku poškození způsobeného onemocněním jater. Tělo se snaží poškozenou tkáň opravit, v jaterní tkáni se následně vytvoří jizva, která může časem nahradit normálně fungující tkáň; to vede ke zhoršené funkci jater neboli cirhóze. Onemocnění se obvykle vyvíjí pomalu, tzn. měsíce až roky. Mezi časné příznaky může patřit únava, slabost, ztráta chuti k jídlu, nevysvětlitelný úbytek hmotnosti, nevolnost a zvracení a nepříjemné pocity v pravé horní části břicha. Při další progresi onemocnění mohou příznaky zahrnovat svědění, otoky dolních končetin, hromadění tekutiny v břiše (ascites), žloutenku, snadnou tvorbu modřin a viditelné „metličkovité“ žilky v kůži. Nahromaděná tekutina v břiše se může samovolně zanítit. Cirhóza může mít i závažnější komplikace, jako je např. krvácení z rozšířených žil v jícnu (tzv. jícnových varixů), žaludku nebo střevech, zhoubný nádor jater apod. Viz také játra.

Jaterní absces neboli absces jater je hnisem vyplněná dutina v játrech. Příčinou může být bakteriální infekce či parazitární infekce, ale také poranění jater nebo plísňová infekce. Viz také absces, játra.

Zobrazeno 1 až 10 z 14

Počet výsledků